10 вересня 2014 р.

Урок української мови. 3 клас



ТЕМА: Суфікс. Творення слів з найуживанішими суфіксами.



МЕТА:

            навчальна:
ознайомити учнів з істотними ознаками суфіксів; формувати навички творення слів за допомогою суфіксів; удосконалювати вміння розбору слів за будовою;

            розвивальна:
розвивати пам’ять, увагу, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати любов до рідної мови;
            виховна:
виховувати бережне ставлення до живої природи;
виховувати бажання творчо працювати.

ОБЛАДНАННЯ:
таблиці, зошити, підручники, малюнки, таблиця, ТЗН.

ТИП УРОКУ:
урок засвоєння нових знань

ХІД УРОКУ:


І Мотивація учбової діяльності учнів
1. Організація уроку.
         - Дзвоник пролунав,
   на урок гукав!
    - Щоб працювати старанно та ефективно, має бути гарний настрій, скажіть один одному комплімент, а я бажаю вам успіху та гарних оцінок; ви розумні і талановиті діти.

2. Робота над загадкою.
З неба на землю
 летить краплинкою,
а із землі на небо
повертається невидимкою. (Вода)








У лусочці мої бочки,
вони холодні та слизькі.
Плавать можу досхочу,
але все життя мовчу. (Риба)
- Подумайте і утворіть нові слова від слів «риба», «вода».

Риб                                              Вод                               
                -к-                                                      - ичк-
                - ин-                                                   - ич-еньк-
               - очк-                                                  - ян-               -ий
               - оньк-    
- Поясніть значення кожного слова. Подумайте, як утворилися нові слова. Визначте в них суфікс (усно). (Запис на дошці).     
- Які морфеми ви знаєте?  (Повторення правил).                                
3. Лінгвістична казка.
- Дружно жили префікс, корінь, суфікс, закінчення. Але одного разу корінь почав хвалитися, що він найголовніший, бо в ньому заховане смислове значення слова. Тут обізвалося закінчення: “Без мене ви б не зв’язалися з іншими словами .  Префікс зауважив, що він може змінити значення слова. Тут  прийшов і  суфікс, щоб і собі похвалитися…
                 Як ви думаєте, чим міг похвалитися суфікс? (Відповіді учнів.)


ІІ Повідомлення теми і мети уроку
 Тема: Cуфікс. Творення слів з найуживанішими суфіксами.
 Мета:
 -Діти, чого ж , на вашу думку, ви повинні навчитися на уроці сьогодні?
  - Навчитися утворювати нові слова за допомогою суфіксів.
  - Удосконалити вміння розбирати слова за будовою.

ІІІ Вивчення нового матеріалу

1. Робота з підручником (с. 112)
     Вправа 278 (усно).
2.  Робота над правилом (с. 112).
3.   Робота у зошиті.
       1)   Каліграфічна хвилинка.
- Пригадайте загадки на початку уроку…
Вв Вв Вв
Вода, водичка, водиченька.
- Визначте суфікси у словах.
Запишіть загадку під диктовку.
4. Гра «Мозковий штурм».

I.                    Як назвати сніг пестливо? (Сніжок.)
II.                 Як називається снігова зірочка? (Сніжинка.)
III.               Як назвати дуже сильний сніг? (Сніжище.)
IV.               Як називається героїня народної казки, дівчина, зліплена зі         
         снігу? (Снігуронька, Снігурочка.)
V.                  Як називається пташка, яка прилітає до нас з холодами,
         снігами? Снігур.)

Завдання: запишіть слова у зошит; визначте суфікс.
-         Для чого потрібний суфікс?

5. Фізкультурна хвилинка.

Комплекс вправ для очей.
Пригадування правил сидіння за партою.




IV Осмислення вивченого матеріалу

1. Творча робота.
 - Утворіть нові слова і запишіть у зошиті.

 Прочитай слово Буквар.
В кінці слова живе -ар.
Якщо казки пише -ар,
Його звуть усі ... (казкар).
Коли байки пише -ар,
Тоді звуть його ... (байкар).
На воротах стоїть -ар,
Тоді хто він? ... (Воротар.)
 Опустився в шахту -ар,
А тепер він хто? ... (Шахтар.)
Ще й на кобзі грає -ар.
Люди звуть його ... (кобзар.)
Є слова: бджоляр, човняр,
І весляр, і ковзаняр,
Муляр, маляр і школяр
Утворив їх суфікс ... (яр).
Ось які слова чудові
 Є у нашій рідній мові,
(Д. Білоус)
- Про які суфікси йшлося у вірші? (-ар, -яр.) Визначте суфікси у         
   словах.

2. Робота з книжкою.
     Вправа 279.
 - Пригадайте тему уроку. Яке правило «заховалося» у даній 
    вправі?
3.  Групова творча робота.
 Робота з малюнком.
- Розглянь малюнок і склади казку про лісову школу, 
   використовуючи спільнокореневі слова:
   ліс                             школа
   лісова                       шкільний
   лісник                       школяр
   лісовичок                 школярик




Діти зачитують свої казочки.
-         Які спільнокореневі слова найчастіше використовували?
-         Які суфікси найчастіше вживали у словах?
(Виставлення оцінок).

IV Підсумок уроку

         - Над якою темою працювали на уроці?
         - Чого навчилися? Чи досягли мети?
         -  Яке правило вивчили?
         - Яке завдання на уроці найбільш сподобалося?
         -  Про яку ще таємницю української мови ви дізналися?
Домашнє завдання:
 стор. 112, вправа 280.



Немає коментарів:

Дописати коментар