ТЕМА: Апостроф після префіксів. Аудіювання.
І Актуалізація опорних ЗУН
2. Повторення
правил.
4. Гра « Аукціон». Робота в парах.
Тестові завдання.
МЕТА:
розвивальна:
|
розвивати зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, спостережливість, любов до
рідної мови;
|
|
виховна:
|
виховувати любов до природи, бережне ставлення до неї; спонукати дітей до
дружби і товаришування.
|
|
ОБЛАДНАННЯ:
|
таблиці, індивідуальні завдання, зошити, підручники, малюнки, ТЗН.
|
|
ТИП УРОКУ:
|
комбінований.
|
ХІД УРОКУ:
1. Організація уроку.
-
Шкільний дзвіночок вже лунає,
До роботи школярів скликає.
- Щоб працювати старанно та ефективно,
посміхніться своєму сусідові, а я бажаю вам успіху та
гарних оцінок.
- Над якою темою працюємо?
- Що вивчали на минулому уроці?
-
Пригадайте правило вживання апострофа після префіксів. Наведіть приклад.
3. Перевірка домашнього завдання.
Вправа 273.
4. Робота у зошиті.
1) Каліграфічна хвилинка.
Загадка
Взимку спить цей звір в бар лозі
І прокинутись невзмозі.
Смокче лапу уві сні.
Хто це? Покажіть мені. (Ведмідь)
Вв Вв Вв
Ведмідь
Ведмідь спить взимку в барлозі.
2) Хвилинка – цікавинка
(Розповідає учень)
Яка справжня назва ведмедя?
Далеко не всім відомо, що
«ведмідь» - несправжня назва звіра. Прадавня його назва – арктос. Так називали звіра стародавні греки. Відтоді і походить
назва «Арктика» - «Ведмежий край». У нас ця назва не прижилася. Переважала
пристрасть клишоногого до меду. Його прозвали «медоїдом» чи – «відаючим,
знаючим, де мед». Поступово ці слова перетворилися у слово «ведмідь».
3) Словниковий диктант
З’їсти, з’явитися, в’ється,
виїхати, промайнути, об’ява, в’їзд, забігти, під’їзд.
(Вибірково
вчитель перевіряє диктанти учнів).
-
Які правила
«заховалися» у диктанті?
-
Розберіть за
будовою слова «з’їсти, під’їзд».
ІІ Повідомлення теми, мети уроку
Тема: Апостроф після префіксів.
-
Що ми вже вивчили? Чого маємо навчитися?
Мета: закріпити вміння правильно вживати апостроф після префіксів; засвоїти правило переносу слів,
у яких є апостроф після префіксів , утворювати нові слова з префіксами.
ІІІ Вивчення і осмислення нового матеріалу
1. Робота з підручником.
С. 110, вправа 274
Завдання: випишіть слова з
апострофом після префіксів.
С. 111, вправа 275
Завдання: спиши
слова в стовпчик, визнач в них префікси. Через риску запиши слова, поділяючи їх
для переносу.
-
Пригадайте правило, як можна поділити
слово для переносу.
-
Які слова не можна поділити для
переносу? Чому?
роз’-їзд, в’їзд,
під’-їзд, з’їзд.
під’-їз-ди-ти,
об’-єд-на-ти,
роз’-єд-на-ти,
з’я-су-ва-ли,
роз’-їха-лись,
роз’ї-ха-лись,
об’-їзд;
2. Робота з правилом.
С.
111
Скачуть білочки-подружки.
Раз, два, три, чотири, п’ять,
По гілках вони летять.
Кожен ранок на галяві
Спритно роблять вільні вправи.
Раз, два, три, чотири, п’ять,
Люблять білочки стрибать.
4. Гра « Аукціон». Робота в парах.
Завдання: напишіть якнайбільше
слів з апострофом за 2 хвилини.
IV Перевірна робота. Аудіювання.
Текст для прослуховування.
З півночі на
південь, між двома великими містами, люди почали будувати дорогу. Задумали її
широку й рівну, пряму й красиву — щоб нею їздили автомашини й автобуси,
Люди вже
нагортали високий земляний насип, обкладали його камінням, заливали асфальтом.
Дорога пролягала через степи й луги, уздовж річок.
Одного разу
прийшли будівельники в поле. Тут росли невеликі чагарі. Інженер показував, де
прокладати майбутню дорогу, а робітники забивали в землю кілочки.
Коли це
робітники зупинилися, поклали кілочки на землю. Там, де мала пролягати дорога,
стояв високий дуб. Товстий, міцний, могутній — мов степовий вартовий.
До робітників
підійшов інженер. Він не сказав ні слова. Робітники теж мовчали. Інженер довго
дивився на план дороги, потім перевів погляд на дуба й зітхнув. Робітники теж
зітхнули.
- План змінювати не
можна, - сказав інженер.
- Дуба теж рубати не
можна, - сказали робітники.
Інженер витяг кілочок, відійшов
метрів за сто від дуба й закопав його в землю.
- Тепер нас ніхто не
осудить, - сказав він.
Минуло кілька
років. З півночі на південь пролягла широка асфальтова дорога. Рівна, як
стріла. Та в одному місці вона вигнулась підковою. Їдучи автобусом, люди
радісно всміхаються. Часто можна почути:
- Благородне серце в
тих людей, які будували цю дорогу.
(За В. О. Сухомлинським). (203 слова)
(За В. О. Сухомлинським). (203 слова)
Тестові завдання.
1.
Яку дорогу задумали
будувати люди?
а) криву й похилу;
б) широку й рівну;
в) вузьку і довгу.
2.
Куди пролягала
дорога?
б) через болота й зарослі;
в) через насипи й каміння.
3.
Яке дерево росло там,
де мала пролягати дорога?
а) білокора береза;
б) ляклива тополя;
в) високий дуб.
4.
Що вирішили
робітники?
а) викорчувати дуб;
б) зрізати дуб;
в) рубати не можна.
5.
За скільки метрів
відійшов інженер?
а) 50 м ; б) 100 м ; в) 1 м .
6.
Яке серце у людей, що
будували дорогу?
а) благородне;
б) дике;
в) зле.
V Підсумок уроку
-
Над якою темою працювали на уроці?
-
Чого навчилися? Чи досягли мети?
- Яке правило вивчили?
-
Яке завдання на уроці найбільш сподобалося?
- Чи сподобалось вам оповідання
В. О. Сухомлинського?
- Якими словами передано основну
думку?
- Чи правильне рішення прийняв
інженер? Як вчинили б ви?
Домашнє
завдання:
стор. 111, вправа 277(усно).
Намалювати
малюнок до тексту «Дуб на дорозі».
Немає коментарів:
Дописати коментар